ایمنی پارکینگ

ایمنی پارکینگ

یکی از مهم ترین بخشهای هر ساختمان ، پارکینگ آن است. با توجه به خصوصی یا عمومی بودن پارکینگ ها حساسیت در مورد امینت آن متفاوت است.اما همه ما میدانیم که خودرو از با اهمیت ترین دارایی های ماست و همواره برای حفظ آن از سرقت ، تخریب و … تلاش میکنیم.

در این مقاله قصد داریم به بررسی ایمنی پارکینگ ها بپردازیم و نکات ایمنی برای حفظ امنیت خودروها و پارکینگ را مرور کنیم.

یکی از بهترین اقدامات برای حفظ امنیت پارکینگ و درب ورودی نصب جک است.

جک درب باعث کنترل ورود و خروج وسائل نقلیه ، سهولت ورود وسائل نقلیه و افزایش ضریب امنیتی درب می شود.

نکات ایمنی در هنگام نصب جک پارکینگ

نصب نادرست موجب بروز صدمات جبران ناپذیر به افراد و یا به دستگاه خواهد شد لذا رعایت نکات زیر در هنگام نصب جک برقی پارکیگ الزامی می باشد

  • تنظیم دقیق زمان های باز و بسته شدن درب و نصب صحیح سنسورهای حفاظتی ، از صدمات احتمالی به جک جلوگیری می کند .
  • نصب چراغ چشمک زن باعث کاهش احتمال برخورد درب با افراد و یا اتومبیل می شود .
  • در هنگام نصب و استفاده از جک برقی از رفت و آمد اطفال در محدوده حرکت درب جلوگیری نماید
  • ریموت کنترل را دور از دسترس کودکان قرار دهید تا از باز و بسته شدن ناخواسته درب جلوگیری شود
  • از قرار گرفتن هر نوع مانع در مسیر حرکت درب جلوگیری نمایید .
  • قبل از اقدام برای باز و بسته کردن دستی درب ، برق را قطع کنید
  • مصرف کنندگان از تنظیم و تعمیر جک پارکینگ خود خودداری نموده و در این خصوص از تکنسین متخصص استفاده نمایند
  • هنگام خروج حتما از بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل کنید.

درب های اتوماتیک از نظر امنیتی چگونه هستند؟

اغلب مردم نظرشان این است که درب های اتوماتیک برای آسایش ساخته شده و امنیت کمتری نسبت به درب های غیر اتوماتیک دارد و باید این نکته را گفت که نصب درب های اتوماتیک باید طبق اصول باشد و کلیه اصول ایمنی را نیز لحاظ کرد امنیت درب های اتوماتیک افزایش می یابد.

از طریق روشهای دیگر نیز شما می توانید امنیت ساختمان خود را بالا برده مانند استفاده از دوربین و دزدگیر که خرج کمی دارد.

حال به انواع درب های اتوماتیک می پردازیم.

انواع درب اتوماتیک

درب های هیدرولیکی

این نوع درب اتوماتیک جزء نخستین درب های اتوماتیک است که دارای جک های قوی هیدرولیکی و استهلاک خیلی کم و تردد ان نیز بی نهایت می باشد.امنیت درب های هیدرولیکی بسیار است و در مقابل فشار مقاوم و همچنین اگر دارای قفل برقی باشد کسانی که ریموت نداشته باشند نمی توانند از این نوع درباستفاده نمایند. همچنین دارای معایبی یز می باشد مانند قیمت بالا و در هر فصل برای نگه داری نیاز به خدمات است .

درب اتوماتیک پنوماتیک

این نوع درب اتوماتیک در ایران بسیار استفاده شد ولی رفته رفته کنار رفت. این درب از نیروی باد استفاده می شدسبب به حرکت در اوردن پیستونهای جک ها می شد و عمل باز و بسته شدن انجام می شد.از نظر قیمت به صرفه و مونتاژ آن داخل ایران انجام می شد.

از معایب این نوع درب که باعث انقراض آن شد کمپرسور باد سر و صدای بالایی داشت و نیاز به سرویس ماهانه و نظارت مداوم بود و از نظر ایمنی ضعیف و شایان ذکر است که می توان از راه فلاشر که در بیرون ساختمان نصب می شود در را باز نمود. با روی کار آمدن درب های اکترومکانیکی که قیمت ان کمتر از پنوماتیک بود این درب رفته رفته از رده خارج شد.

 

درب های اتوماتیک الکترومکانیک

این نوع درب اتوماتیک طوری طراحی شده که نیاز به فشار باد و فشار روغن ندارد.تنها با موتور کوچکی که در درون جک قرار گرفته نیروی خودش را به گیربکس می دهد تا با بالا بودن توان و قدرت ماردون جک را به گردش در بیاورد و آخر سر شفت جک به عقب و جلو با سرعت مناسب و استاندارد شده حرکت کند. از فواید این نوع درب اتوماتیک کوچکی سایز تابلو فرمان و عدم وابستگی بخش مکانیکی و الکترونیکی، از نظر ایمنی بالا است و با داشتن قفل برقی نفوذ پذیری را صفر نمود.

انعطاف پذیری و چک کردن آن در سال ۲ بار می توان نام برد و معایب آن شامل استهلاک زیاد آن در برابر سیستم های هیدرولیکی و از نظر محدود بودن قدرت و اگر فشار زیاد باشد سیستم اسیب می بیند.

 

نکاتی در مورد نگهداری از درب‌ اتوماتیک پارکینگ

درب اتوماتیک پارکینگ بزرگ‌ترین وسیله‌ی متحرک خانه است که در تمام ساعات روز و در تمام فصول سال از آن استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید درب اتوماتیک پارکینگ برای سال‌های طولانی به‌خوبی کار کند، باید برای نگهداری از آن وقت کافی بگذارید. این‌ها موارد ساده‌ای هستند که با رعایت آن‌ها، می‌توانید کاری کنید درب اتوماتیک پارکینگ‌تان سال‌ها بدون مشکل کار کند.

نگاه و گوش کنید

مهم‌ترین نکته در نگهداری از درب اتوماتیک پارکینگ این است که هر بار از آن‌ استفاده می‌کنید، حرکتش را تحت نظر داشته باشید و به صدایش گوش دهید. ببینید به آرامی و نرم حرکت می‌کند یا گیر دارد، به صدایش گوش دهید و به‌دنبال صدای جیر جیر یا خش خش باشید.

پیچ و مهره‌ها را سفت کنید

درب اتوماتیک پارکینگ به‌طور میانگین سالانه بیشتر از ۱۰۰۰ بار باز و بسته می‌شود. این یعنی مقدار زیادی حرکت و لرزش که ممکن است باعث شود پیچ و مهره سخت‌افزارهای درب اتوماتیک شل شوند. تمام پیچ و مهره‌ها را بررسی و سفت کنید.

بالانس درب اتوماتیک

اگر درب اتوماتیک پارکینگ بالانس نباشد، باز کننده‌ی درب باید بیشتر کار کند و در نتیجه عمرش کم‌تر می‌شود. پس از این‌که بازکننده را از درب جدا کردید، با فشار دست درب اتوماتیک را تا نیمه بالا دهید. اگر سر جایش نایستد یعنی فنر‌های درب اتوماتیک بالانس نیستند. بهتر است بالانس کردن فنرها را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

رولر‌ها را تعویض کنید

فرقی نمی‌کند رولرها از استیل یا پلاستیک باشند، باید آن‌ها را سالی دو بار بررسی و هر هفت سال یک بار تعویض کنید. البته این بیشتر به میزان استفاده از درب اتوماتیک بستگی دارد.

قسمت‌های متحرک را روغن‌کاری کنید

روغن‌کاری کردن قسمت‌های متحرک درب اتوماتیک، عمر مفید آن را سال‌ها افزایش می‌دهد و فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. برای زنجیر بازکننده و پیچ‌ها از روغن سفید لیتیوم استفاده کنید.

کابل‌‌ها را بررسی کنید

هیچ‌وقت نباید بدون احتیاط با کابل‌هایی که درب را باز و بسته می‌کنند بازی کنید. این کابل‌ها این‌قدر نیرو دارند که می‌توانند اعضای بدن‌تان را قطع کنند و شما را به کشتن دهند. بهتر است وضعیت آن‌ها را بررسی کنید و برای تعمیرشان یک تعمیرکار حرفه‌ای درب اتوماتیک به خدمت بگیرید.

وسایل عایق‌سازی را تعویض کنید

اگر عایق پلاستیکی پایین درب اتوماتیک شکننده شده یا ترک خورده، آن را تعویض کنید تا باد و باران وارد پارکینگ نشود. می‌توانید عایق‌های پلاستیکی را از فروشگاه‌های تجهیزات ساختمان خریداری کنید، فقط باید اندازه‌ی آن را به اندازه‌ی درب اتوماتیک پارکینگ تغییر دهید.

مکانیزم‌های ایمنی را بررسی کنید

در درب اتوماتیک بازشونده به‌سمت بالا دو مکانیزم ایمنی به کار رفته است، مکانیزم مکانیکی و فوتوسل. برای امتحان کردن مکانیزم مکانیکی، یک تکه چوب یا آجر را زیر درب اتوماتیک قرار دهید. وقتی درب در مسیر بسته شدن با شیء برخورد کند، به سمت بالا باز می‌گردد. برای امتحان کردن مکانیزم فوتوسل، درب را ببندید و پای‌تان را در میسر بسته شدنش نگهدارید. اگر مکانیزم فوتوسل درست کار کند درب به سمت بالا باز خواهد گشت.

ریل‌ها را تمیز کنید

مطمئن شوید ریل‌های دو طرف درب اتوماتیک تمیز هستند. تنظیمات اصلی ریل‌ها باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای درب اتوماتیک انجام شود.

درب را بررسی کنید

بررسی کردن درب یادتان نرود. درب‌های چوبی ممکن است پس از چند سال باد کنند یا پوست پوست شوند. درب‌های فلزی هم زنگ می‌زنند و باید سمباده و جلا بخورند. چند وقت یک بار درب اتوماتیک پارکینگ را با شوینده‌های همه کاره بشویید.

یادتان باشد درب پارکینگ قسمت بزرگی از نمای خانه را تشکیل می‌دهد. اگر خودتان وقت رسیدگی به آن را ندارید، با کسی برای انجام این کار به توافق برسید.

برای دریافت مشاوره جهت نصب جک درب با مشاوران ما تماس بگیرید.

تماس با ما

 

۱۳۹۷/۱۲/۲ ۱۳:۵۹:۱۷ ۲ اسفند ۱۳۹۷|