امنیت ویلاهای اجاره ای

امنیت ویلاهای اجاره ای

شهرهای شمالی ایران، یکی از پرطرفدارترین مناطق برای مسافرت به حساب می آیند. هر ساله در عید نوروز، فصل تابستان و ایام تعطیلات، افراد زیادی به استانهای گیلان، مازندران و گلستان سفر می کنند تا از هوای دلپذیر، طبیعت فوق العاده و زیبایی این شهرها استفاده کنند و خستگی های تن و روحشان را از بین ببرند. اسکان در سفر، یکی از موضوعات بسیار مهمی است که تمام مسافران و گردشگران باید به آن توجه داشته باشند.

حتما برای همه شما پیش امده که برای سکونت در شهر های مقصد دست به دامان آژانس هایی شوید که کارشان معرفی و اجاره ویلا است.این موضوع بسیار حائز اهمیت است از آن جهت که امنیت مسافران و اموال همراهشان در هاله ای از ابهام قرار دارد. تامین امنیت ویلاها به عهده آژانسی ست که مکان اقامت را به شما پیشنهاد میکند و هرگونه اتفاقی که در دوران اقامت شما بیفتد متوجه ایشان است. در ادامه به بررسی قوانین اقامت وامنیت ویلاهای اجاره ای میپردازیم.

امنیت ویلاهای اجاره‌ای در تردید

طرحی که قرار بود برای مسافران امنیت بیاورد، حالا پس از هفت سال به جایی رسیده که فعالان حوزه گردشگری معتقدند اگر قرار باشد این‌قدر کند پیش برود شاید نتواند دردی از آشفته بازار ویلاهای اجاره‌ای که امنیت‌شان زیرسوال است، دوا کند.

گرانی هتل‌ها یا علاقه‌مندی به راحتی و آسایش بیشتر، مهم‌ترین دلیل است برای این ‌که بسیاری از مسافران ترجیح دهند در طول مدت اقامت‌شان در شهرهای زیارتی و سیاحتی، خانه‌ها و ویلاهای شخصی را اجاره کنند، اما همواره این دغدغه را دارند که هیچ تضمینی برای امنیت آنها وجود ندارد.

مسافرانی که از خانه‌ها و ویلاهای شخصی اجاره‌ای استفاده می‌کنند واقعا نمی‌دانند در مدتی که در آنجا اقامت دارند کدام سازمان یا دستگاهی موظف به تامین امنیت آنهاست؟ یا حتی در صورت وقوع هرگونه حادثه‌ای باید دست به دامان کجا شوند؟

برخی گزارش‌های رسیده از استان‌ها مبنی بر وقوع حوادث و بی‌اخلاقی‌ها و نگرانی از بابت تامین امنیت خانواده‌ها در این اماکن، مسئولان سازمان گردشگری را بر آن داشته تا طرح شناسنامه‌دار کردن خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای را با هدف تامین امنیت مسافران در استان‌های پرگردشگر به اجرا بگذارد.

هر چند جرقه‌های اجرای این طرح از سال ۸۶ زده شد، اما حالا با گذشت هفت سال از اولین استارت آغاز اجرای آن، نتایج حاصل شده چنگی به دل نمی‌زند.

مسئولان سازمان گردشگری در حالی از شناسنامه‌دار شدن ۲۰ هزار خانه و ویلای اجاره‌ای در کشور سخن می‌گویند که این آمار در مقایسه با تعداد خانه‌های اجاره‌ای حتی یک استان نیز رقم قابل‌توجهی به نظر نمی‌رسد.

به طور نمونه فقط در استان مازندران ۱۲۰ هزار خانه و ویلای اجاره‌ای وجود دارد، استان خراسان رضوی نیز ۳۲۰۰ خانه اجاره‌ای شناسایی شده دارد. فقط همین دو استان کافی است برای این‌ که آمار ۲۰ هزار خانه و ویلای اجاره‌ای ساماندهی شده رقم ناچیزی به نظر برسد.

 

لاهوتی، آمار شناسنامه‌دار شدن ۲۰ هزار خانه و ویلای اجاره‌ای در کشور را نسبت به فراوانی تقاضای مسافران در ایام اوج سفر رقم ناچیزی دانسته و تاکید می‌کند: مسئولان گردشگری باید با ارائه تسهیلات تشویقی به مالکان خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای، در اجرای این طرح سرعت عمل بیشتری به خرج دهند تا طرح از کارایی لازم برخوردار شود.

با این حال اما مسئولان سازمان گردشگری رقم ۲۰ هزار خانه و ویلای شناسنامه‌دار را هم اتفاق مهمی می‌دانند.

مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری کشور در گفت‌وگو با جام‌جم، تامین امنیت مسافران، امکان کنترل و نظارت بهتر بر رفت و آمدها در این اماکن و ساماندهی و جلوگیری از هرج و مرج و مطالبه نرخ‌های بیش از حد معمول را مهم‌ترین اهداف در طرح شناسنامه‌دار کردن خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای عنوان می‌کند؛ طرح مشترکی با حضور نمایندگان ادارات گردشگری استان‌ها و مجریان این طرح که بخش خصوصی هستند، سیستم‌های نظارتی از اداره اماکن گرفته تا فرمانداری‌ها. به گفته بهروز جلالی، گلستان، گیلان، مازندران، قم، خراسان رضوی و اردبیل شش استانی بودند که از سال ۸۶ سازمان گردشگری کشور به ادارات گردشگری این استان‌ها ابلاغ کرد که به صورت آزمایشی طرح شناسنامه‌دار کردن خانه‌ها و ویلاهای شخصی اجاره‌ای در آنجا به اجرا درآمد.

به گفته مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری کشور، ادارات گردشگری این استان‌ها موظف شدند خانه‌ها و ویلاهای شخصی که مالکان آنها در ایام نوروز و تابستان منزل مسکونی‌شان را به مسافران اجاره می‌دادند، شناسایی کنند.

جلالی می‌گوید هم‌اکنون ۲۰ هزار خانه مسکونی و ویلای شخصی اجاره‌ای در ۲۲ استان کشور تحت‌پوشش این طرح قرار گرفته‌اند. بجز شش استان یادشده، آذربایجان شرقی، ایلام، البرز، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان شمالی، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، همدان، یزد و کرمانشاه و استان‌هایی هستند که به این طرح پیوسته‌اند.

طرح مشترکی برای امنیت مسافران

گفته می‌شود با شناسنامه‌دار کردن خانه‌ها و ویلاهای شخصی اجاره‌ای در استان‌های هدف گردشگری، به دغدغه و نگرانی تامین امنیت مسافران در این اماکن نیز پاسخ داده خواهد شد.

مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری کشور می‌گوید: تامین امنیت مهم‌ترین هدف از اجرای چنین طرحی است، بنابراین هماهنگی‌های لازم با اداره اماکن نیروی انتظامی در استان‌ها و فرمانداری‌ها برای چگونگی کنترل و سرکشی به خانه‌های اجاره‌ای انجام شده است.

این موضوع را جلالی نیز تائید کرده و تصریح می‌کند: با ساماندهی خانه‌ها و ویلاهای شخصی اجاره‌ای آسودگی خاطر مسافران نیز بیشتر خواهد شد.

نرخ اجاره‌ها قانونمند می‌شود

 

هم‌اکنون هیچ نرخ مشخصی برای اجاره خانه‌های شخصی و ویلاهای اجاره‌ای در شهرهای پذیرای گردشگر داخلی وجود ندارد، فقط یک قانون نانوشته و آن هم این‌ که در ایام اوج مسافر مانند تعطیلات نوروز و تابستان قطعا قیمت‌ها به طرز سرسام‌آوری بالا می‌رود.همین موضوع باعث نارضایتی مسافران می‌شود به طوری که گاه دیده شده وضع خانه اجاره داده شده و امکانات موجود در آن آن‌قدر کیفیت پایینی دارد که به هیچ‌وجه با قیمت اجاره همخوانی ندارد، اما چاره‌ای جز اجاره کردن آن هم نیست.

مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری می‌گوید با شناسنامه‌دار شدن خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای کارگروه مشترکی متشکل از جامعه هتلداران، آپارتمان‌داران و نمایندگان سازمان گردشگری درباره نرخ اجاره‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. این‌طور که وی توضیح می‌دهد تعیین نرخ اجاره‌ها بر مبنای متراژ خانه یا ویلا؛ تعداد خواب‌ها، مبله بودن؛ وضع امکانات موجود در آن و… تعیین می‌شود. به این ترتیب دیگر از نرخ‌های دلبخواهی خبری نخواهد بود و مالکان موظف هستند خانه و ویلای خود را براساس نرخ تعیین شده اجاره دهند.

نکاتی که باید در مورد اجاره ویلا به آنها توجه کنید

  1. مجهز بودن به سیستم امنیتی به ویژه دوربین مداربسته به عنوان مدرکی برای استناد
  2. مجهز بودن به سیستم دزدگیر
  3. اطمینان از دفتر کار معتبر و واقعی
  4. بررسی سلامت ظاهر ویلا
  5. اطمینان از تخلیه کامل متعلقات مشتری قبلی
  6. اطمینان از سلامت قفل درب و تحویل کلید های جدید

اهمیت سیستم دوربین مداربسته

در صورت وقوع هرگونه اتفاق در ویلا یا خانه محل  سکونت شما تنها مدرک مستند شما دوربین مداربسته است.پس در این موضوع بسیار دقت کنید که در ادامه اقامت خود دچار مشکل نشوید.

اهمیت سیستم دزدگیر

مجهز بودن ویلا به سیستم دزدگیر موجب می شود که حتی در زمان اقامت شما متوجه کوچکترین خطری که امنیت شما را تهدید میکند، شوید.از این رو در انتخاب محل سکونت خود بسیار دقت کنید و تدارکات امنیتی آن را بررسی کنید.

با کلیک روی لینک زیر با نحوه کارکرد چشمی دزدگیر و اعلام هشدار آن آشنا شوید.

نحوه کارکرد چشمی دزدگیر

زهرااحسانی

۱۳۹۷/۱۲/۱۷ ۱۳:۴۵:۴۱ ۱۷ اسفند ۱۳۹۷|