۳ نکته مهم در انتخاب بهترین آنتن مرکزی

آنتن مرکزی

یکی از تکنولوژی‌های محبوب در برج‌ها و ساختمان‌های پر واحد است. طبیعتا در چنین ساختمان‌هایی هر واحد نمی‌تواند به طور مستقل اقدام به نصب آنتن و کابل‌کشی برای آن نماید که باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری می شود. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیراشاره کرد:

 • بوجود آمدن هزینه های تکراری برای هر واحد بصورت جداگانه شامل (صفحات، کابل، سوئیچ ، LNC …)
 • اشغال فضای بسیار زیاد برای نصب تعداد آنتن ها و صفحات گوناگون و از بین رفتن زیبایی و نظم پشت بام
 • هزینه بسیار بالا برای نصب تجهیزات تکراری
 • سیم کشی های زیاد و غیرمجاز (آنتن و صفحه) برای هر واحد
 • ارائه سرویس های نگهداری نا مناسب بدلیل نا همگونی در نصب

در نتیجه پدیده آنتن مرکزی به کمک ساختمان می‌آید. که این آنتن ها سیگنال را توسط مولتی سوئیچ بین تمامی واحد های ساختمان توزیع می نماید. که مشکلات را تا حدودی رفع نمود از جمله این مشکلات :

 • هزینه تجهیزات و نصب را برای واحد ها به حداقل میرساند
 • نظم را به پشت بام برمیگرداند
 • هزینه و پشتیبانی های مکرر را به حداقل کاهش میدهد

در واقع آنتن مرکزی یک سیستم کامل برای دریافت سیگنال‌های تلویزیونی، تقویت، تقسیم و انتقال آن به واحدهای مختلف است. ساده‌ترین ویژگی آنتن مرکزی آن است که کمک می‌کند بی‌نظمی آنتن‌های شخصی و کابل‌کشی آنها، چهره ساختمان را دچار مشکل نکند. البته این آنتن ویژگی‌های مثبت دیگری نیز دارد. به عنوان مثال مقرون به صرفه بودن آن برای کلیه واحدها، کیفیت بالای سیگنال‌های دریافتی و تعمیر و نگهداری آسان آن، از ویژگی‌هایی است که استفاده از این تکنولوژی را برای برج‌های مسکونی و اداری مطلوب می‌کند.

کیفیت نمایش یکسان، بدون نوسان و با کمترین نویز، ویژگی دیگر آنتن مرکزی بجای آنتن‌های معمولی است. این آنتن‌ها همچنین امکان توسعه و ساخت یک شبکه تلویزوینی ویژه برای ساختمان را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ که از طریق آن می‌توان به پخش ویدئوهای مورد نظر در یک شبکه ویژه برای اهالی برج پرداخت.

آنتن مرکزی چیست و از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟  

آنتن مرکزی در واقع به مجموعه‌ای از ابزارها گفته می‌شود که اطلاعات مختلفی نظیر تصاویر ویدئویی، ماهواره‌ای و حتی تصاویر داخلی همچون دوربین‌های مداربسته را گرفته و آن را به چندین گیرنده ارسال می‌کند. در استانداردهای امروزی هر ساختمانی که بیش از یک گیرنده داشته باشد، می‌بایست از آنتن مرکزی بهره ببرد.

آنتن مرکزی در واقع یک وسیله تک و مجزا نیست و از چندین بخش متفاوت تشکیل شده است. نحوه کار آن بسیار ساده بوده به‌طوری که آنتن اصلی سیگنال‌ها را از فرستنده دریافت می‌کند؛ سپس توسط یک آمپلی‌فایر این سیگنال تقویت شده و در یک بخش مجزا به تقسیم آن‌ها پرداخته می‌شود و در نهایت توسط کابل به گیرنده منتقل خواهد شد. در ادامه به معرفی و توضیح این بخش‌ها می‌پردازیم.

 • بخش دریافت:

  این قسمت بخشی برای دریافت اطلاعات از فرستنده بوده که شامل آنتن و یا مبدل تصاویر ویدیویی است. آنتن در واقع برای دریافت تصاویر تلویزیونی و ماهواره‌ای استفاده شده و مبدل نیز برای دریافت تصاویر داخلی همچون دوربین‌های مداربسته به‌کار گرفته می‌شود.

 • بخش تقویت:

  این قسمت شامل یک آمپلی‌فایر قدرتمند است که بتوان با آن سیگنال را تقویت کرد. چرا که این سیگنال می‌بایست گیرنده‌های زیادی را ساپورت کند.

 • بخش تقسیم:

  در اینجا شاهد بخش‌های متفاوتی هستیم. ابتدا به تپاف برای تقسیم عبوری نیازمندیم. سپس از اسپلیتر برای تقسیم نهایی استفاده می‌شود. در این بین از یک سوئیچر نیز برای تقسیم سیگنالی که در بخش قبلی تقویت شده برای ارسال به گیرنده‌ها بهره می‌گیرند.

 • بخش انتقال:

  در نهایت از یک کابل کواکسیال برای انتقال سیگنال به سمت گیرنده‌ها استفاده می‌شود که همگی در بخش انتقال جای می‌گیرند.

در انتخاب آنتن مرکزی باید به چه مواردی دقت کنیم؟

اگر قصد استفاده از یک آنتن مرکزی برای مجتمع خودتان را دارید، باید این ۳ فاکتور مهم را در نظر بگیرید:

 1. نوع آنتن:

  :ابتدا باید بدانید که قصد دارید با آنتن مرکزی خودتان چه سیگنال‌هایی را دریافت کنید. در واقع مهم‌ترین نکته در انتخاب آنتن مرکزی تعداد و نوع فرکانس دریافتی کانال‌های مورد نظر شماست.

 2. جهت آنتن:

  :مسلما برای دریافت بهتر سیگنال‌های می‌بایست جهت آنتن به سمت فرستنده تنظیم شود. در این‌جا می‌بایست به برخی نکات نیز توجه کنید. اگر تمام فرستنده‌ها و یا حداقل تعداد زیادی از آن‌ها از یک سمت سیگنال‌های خودشان را ارسال می‌کنند، می‌توانید از آنتن‌های BROAD BAND استفاده کنید. برای دریافت سایر سیگنال‌ها که از جهت‌های مختلف ارسال می‌شوند نیز بهتر است از آنتن‌های تک کانال بهره‌مند شوید. VHF، UHF، FM، VHF ،UHF ،UHF و VHF از جمله مهم‌ترین‌ها در این زمینه به‌ حساب می‌آیند. بد نیست بدانید که در ایران سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال بر روی دو باند UHF و VHF ارسال می‌شوند. در انتخاب جهت آنتن باید دقت زیادی به‌خرج دهید. در صورتی که جهت آنتن به درستی تنظیم شده باشد، سیگنال‌های دریافتی در قسمت جلویی آنتن نسبت به بخش پشتی آن بیشتر خواهد بود.

 3. بهره آنتن:

  :آنتن می‌بایست بهره لازم را داشته باشد؛ یعنی بتواند حداقل سیگنال لازم را برای ورودی آمپلی فایر ارایه دهد. این مقدار تقریبا ۰ دسی بل خواهد بود. به همین دلیل است که برای نقاطی که سیگنال ضعیف‌تر از سایر نقاط اندازه‌گیری شده می‌بایست از آنتن‌های بزرگ‌تر و قدرتمندتری استفاده کنید.

انواع سیستم‌‌های آنتن مرکزی

 

 

 

 

 

 

آنتن مرکزی سیستم‌های متفاوتی دارد که در ادامه به معرفی و توضیحی در باره هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

 • سیستم MATV:

  از این نوع سیستم آنتن مرکزی برای دریافت، تقویت و توزیع سیگنال‌ها در برخی باندهای مختلف نظیر UHF بهره گرفته می‌شود. در صورتی که از این سیستم استفاده کنید، سیگنال‌های تلویزیونی در گیرنده‌های شما بدون هیچ نویزی و خیلی شفاف دریافت خواهند شد.

 • سیستم SMATV: 

  این سیستم دقیقا عملکردی مشابه با MATV دارد، با این تفاوت که می‌توان در آن سیگنال‌های ماهواره را هم دریافت کرد.

 • سیستم CATV:

  در این نوع خاص سیگنال‌های تلویزیونی از مرکز تولید شده و پس از تقویت توسط کابل به گیرنده‌ها ارسال خواهد شد.

 • سیستم CCTV:

  در این نوع نیز تمامی سیگنال‌های ویدئویی (نظیر دوربین‌های مداربسته و تمامی لوازم پخش صدا و تصویر) توسط مدولاتور بر روی باندهایی که خالی باشند، مدوله شده و به وسیله میکسر به ۳ سیستمی که پیش‌تر با آن‌ها آشنا شدید، اضافه می‌شوند. در نتیجه می‌توانید تصاویر را بر روی کانال‌های تلویزیونی مشاهده کنید.

دریافت تصاویر دوربین های مداربسته روی سیستم آنتن مرکزی

یکی از نیازهای مجموعه های مسکونی که از وجود نگهبان یا تیم نگهبانی برای انجام امور امنیتی ساختمان خود بهره نمی گیرند، دریافت تصاویر دوربین های مدار بسته بر روی بستر سیستم های تلویزیونی می باشد و از آنجا که یک شخص نمی تواند همیشه مسئول و مراقب تصاویر ثبت شده توسط سیستم دوربین مدار بسته باشد، این نیاز که همه واحد ها قابلیت دسترسی به تصاویر را داشته باشند بیش از پیش احساس می شود.
از این رو سیستم آنتن مرکزی قادر است تا تصاویر ارسالی از سیستم دوربین مداربسته را دریافت و در بستر یک کانال تلویزیونی به کل واحد های مجتمع ارائه نماید.

در صورت تمایل برای نصب انتن مرکزی و انتقال تصویر دوربین مداربسته روی آن فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

زهرااحسانی

 

۱۳۹۷/۱۱/۴ ۱۰:۵۱:۰۳ ۲۷ دی ۱۳۹۷|