VGA بهتراست یا HDMI؟

VGAبهتر است یا HDMI ؟

حتماتا بحال برای شما هم پیش آمده که بین انتخاب کابل VGA و یا HDMI  برای نمایشگر خود دچار تردید شوید.اگر دستگاه شما دارای هردو خروجی باشد باید بدانید که کدام یک از درگاه های خروجی VGA-HDMI مناسب کاربرد شماست. حال این سوال مطرح می شود که VGA بهتراست یا HDMI؟

در ابتدا باید با قابلیت های هریک آشنا شویم تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک از کابل های VGA  و HDMI  می پردازیم.

VGA و HDMI استانداردهای رابطی هستند که دستگاه هایی مانند لبتاب ، دی وی دی و … را به نمایشگرهایی مانند مانیتور،تلویزیون و … متصل میکنند.

آشنایی با VGA و HDMI

VGA یک استاندارد قدیمی است که فقط یک سیگنال ویدئویی دارد. HDMI استاندارد پیش فرض کابل برای دستگاه های الکترونیکی جدیدتر است، مانند پخش کننده های Blu-Ray یا تلویزیون های LED. HDMI می تواند هر دو ویدئو دیجیتال و سیگنال های صوتی را حمل کند.

کیفیت ویدئو با کابل VGA در مقایسه با HDMI پایین تر است. با این حال HDMI ممکن است به زودی به پایان برسد ، اتصال USB-Type-C چند منظوره USB 3.1 جایگزینی بالقوه برای استاندارد HDMI است.

VGA در مقابل قابلیت های HDMI

کابل VGA برای انتقال سیگنال های ویدئویی از یک دستگاه به یک صفحه نمایش طراحی شده بود. در آن زمان که برای اولین بار منتشر شد ( سال ۱۹۸۷)، سیگنال های آنالوگ عادی بود. هنگامی که سیگنال های دیجیتال شایع تر شدند، کابل های VGA با مبدل ها تقویت شدند تا یک تبدیل آنالوگ به دیجیتال انجام دهند. با این حال، دستگاه های صفحه نمایش جدیدتر نیز از سیگنال های دیجیتالی استفاده می کنند، بنابراین این فرایند تبدیل به دو مرحله ای تبدیل از دیجیتال به آنالوگ و بازگشت به دیجیتال، با تخریب همزمان سیگنال است. سیگنال آنالوگ برخی از اطلاعات را در تبدیل به دیجیتال از دست داده است، و اطلاعات بیشتری از دست می دهد در هنگام تبدیل به دیجیتال. علاوه بر این، سیگنال های آنالوگ اطلاعات کمتری نسبت به دیجیتال را حمل می کنند، بنابراین تصویر اصلی چنین سناریویی به عنوان کمتر “تیز” از آنچه در دیجیتال به دست می آید، شروع می شود.

استاندارد HDMI اجازه می دهد تا برای انتقال هر دو سیگنال دیجیتال و سیگنال های صوتی از طریق همان رابط (پورت) و کابل استفاده شود .HDMI  قادر به ارائه ویدئو با کیفیت بالا (HD) در قطعنامه های ۱،۹۲۰ * ۱۲۰۰ پیکسل و ۸ کانال صوتی به طور همزمان است. از آنجا که از تمام سیگنال های دیجیتال پشتیبانی می کند، کابل های HDMI برای دستگاه هایی مانند تلویزیون اپل، پخش کننده های Blu-Ray و کنسول های بازی در میان سایر محصولات الکترونیکی مشابه گنجانده شده است.

کیفیت سیگنال

کابل VGA به تداخل (تداخل سیگنال از سایر کابل ها) و مسائل مربوط به طول می پردازد؛ برای فراتر از حدود ۴ فوت، سیگنال ویدیوی آنالوگ تمایل به شکستن دارد. کابل HDMI نسبت به تداخل کمتر حساس است، اما می تواند از تداخل میدان های الکترومغناطیسی دچار مشکل شود. برای جلوگیری از این موضوع در مکان های کوچک با کابل های مختلف، بهترین کابل ، HDMI با عایق ضخیم است. با این حال، اکثر کابل های استاندارد HDMI اتصالات عالی و عملکرد بدون نیاز به کابل های دارای حق بیمه و در قیمت های عالی ارائه می دهند.

تاخیر در سیگنال ورودی

تاخیری که ممکن است در ورودی رخ دهد را می توان به یکی از دو مورد اشاره کند:

  1. تاخیر بین یک دستگاه نمایشگر، مانند یک تلویزیون یا مانیتور، دریافت سیگنال و نمایش آن
  2. تأخیر بین فشار دادن یک دکمه در یک بازی ویدیویی و دیدن بازی اجرای اقدام مربوطه

اثرات تاخیر در سیگنال ورودی

اتصالات VGA به طور کلی نسبت به اتصالات HDMI اندکی دیرتر از زمان ورودی را نشان می دهند، زیرا پس پردازش را بر روی ورودی اعمال نمی کنند. پردازش پس عملیاتی ست شبیه به یکی از فیلتر های فتوشاپ. مانند عمق میدان، تاری حرکت و تصحیح رنگ. در حالی که غیرفعال کردن پردازش پس از پردازش کمی کیفیت تصویر را کاهش می دهد، بازده ورودی را کاهش می دهد. گزینه ای برای برخی از تلویزیون هایی به نام “حالت بازی” وجود دارد که پس از پردازش را غیرفعال می کند.

یکی دیگر از عوامل تأخیر ورودی، استفاده از آداپتورها است. از لحاظ فنی، هر وسیله اضافی تاخیری را به وجود می آورد زیرا الکترون های مجاور اضافی باید سفر کنند. استفاده از آداپتورهای بی کیفیت و غیر رسمی می تواند منافذ ورودی را به طور قابل توجهی برای ورود نویز افزایش دهد.

سازگاری

کابل VGA با پورت HDMI سازگار نیست، مگر با استفاده از مبدل ها. حتی با استفاده از مبدل، کیفیت سیگنال ویدئویی در هنگام استفاده از کابلهای VGA به طور قابل ملاحظهای کاهش می یابد، به طوری که آنها معمولا به عنوان یک معیار متوقف کننده عمل میکنند. به علاوه اینکه برای انتقال صوت نیاز به یک کابل جداگانه دارد.

VAG

فقط یک نوع اتصال VGA وجود دارد. اغلب آبی رنگ است، شامل یک زوج است به صورت۱۵ شکل پین شده مادگی و  ۱۵فرم نری . پین ها یا شیارها در سه ردیف اجرا می شوند که هر پین (شیار) عملکردی متفاوت از جمله ارائه اطلاعات رنگی قرمز / سبز / آبی (RGB)، قدرت، همگام سازی عمودی یا افقی و … را فراهم می کند.

نحوه پردازش رنگ ها و سیگنال های ورودی را میتوانید به صورت کامل تر در لینک زیر مطالعه کنید.

(( پردازش در VGA ))

ویژگی های کاربردی

مزیت اصلی اتصال VGA امروزه این است که تکنولوژی قدیمی مانند پورت های مانیتور تقریبا همیشه با آنها سازگار است؛ با این حال، VGA در حال حاضر عمدتا خارج از کلاس و با اتصالات جدیدتر خارج از مشخصات قدیمی، مانند وقفه ورودی، پیشرفت می کند.

HDMI

اتصالات HDMI اکثرا توسط بازی های رایانه ای به کار برده می شوند به خاطر زمان پاسخ سریع آنها به سیگنال های ورودی.

ویژگی های کاربردی

 حضور در اکثر مانیتورهای مدرن، کم هزینه بودن کابل و همچنین توانایی برای حمل صوت و تصویر

با این حال، HDMI 1.4 محدود به وضوح ۴K در ۳۰ FPS است، و در حالی که HDMI 2.0 از ۴K تا ۶۰ FPS پشتیبانی می کند، نسخه اخیر بسیار معمول نیست؛ علاوه بر این، همانطور که قبلا گفته شد، بدون “حالت بازی”، اتصالات HDMI تمایل دارند که تاخیر ورودی بالاتر باشد.

استفاده دیگر از اتصالات HDMI در مکینتاش است. در حالی که فقط مدل های Mac Mini بعد از سال ۲۰۱۰، مدل های MacBook Pro بعد از سال ۲۰۱۲ و مدل های ۲۰۱۳ Mac Pro با پورت های HDMI برای اتصال به تلویزیون های HD و سایر صفحه های نمایش، مدل های دیگر می توانند از Mini DisplayPort به HDMI استفاده کنند.

هزینه

در کل با توجه به کیفیت ها و امکانات هر یک از اتصالات VGA  و HDMI و برتری نسبی HDMI قیمت آن بالاتر است.اما این اختلاف قیمت در متراژ و اندازه های پایین قابل لمس نیست اما با افزایش طول کابل قیمت HDMI از VGA پیشی میگیرد ان هم به دلیل عدم افت کیفیت در طول مسیراست.

با کلیک روی لینک زیر میتوانید انواع کابل VGAو HDMI را متناسب با نمایشگر و نیاز خود انتخاب کنبد.

 (( انواع کابل VGA و HDMI ))

زهرااحسانی

۱۳۹۷/۹/۱۵ ۱۳:۱۳:۳۲ ۱۵ آذر ۱۳۹۷|