۳ مکان مهم که باید مجهز به دوربین مداربسته باشند

۳ مکان مهم که باید مجهز به دوربین مداربسته باشند

در این مقاله قصد داریم به ۳ مکان مهم که باید مجهز به دوربین مداربسته باشند را معرفی کنیم.در این اماکن به دلیل وجود حساسیت و اهمیت جزئیات توصیه میکنیم که مجهز به دوربین مداربسته باشند.

اهمیت دوربین مداربسته در پروژه های ساختمانی

استفاده از دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری در سایت های ساخت و ساز برای طیف گسترده ای از چالش ها مانند از دست دادن مواد اولیه در صورت بی دقتی در استفاده از ماشین آلات سنگین ، سرقت یا تخریب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیر پروژه وظیفه نظارت بر کارکنان ، استفاده از مواد اولیه و دستگاه های موجود در سایت ساختمانی را بر عهده دارد.

چرا باید از دوربین مداربسته در سایت های ساخت و ساز و پروژه ها استفاده کنیم ؟

 • استفاده از سیستم نظارت تصویری برای نظارت بر کارکنان می تواند منجر به افزایش امنیت کارگران و جلوگیری از آسیب های احتمالی شود.
 • دوربین مداربسته می تواند از سرقت مواد اولیه و تجهیزات جلوگیری کند.
 • جلوگیری از خراب کاری و ورود غیر مجاز به سایت ساخت و ساز
 • کاهش مسئولیت شرکت با افزایش امنیت در موارد خاص

در هنگام خرید دوربین مداربسته و سیستم نظارتی انتخاب های زیادی در دسترس شما خواهد بود. می توانید از سیستم های نظارتی تحت شبکه (IP) یا HD که به راحتی قابل سفارشی سازی هستند ، استفاده کنید.

با توجه به سایت ساخت و ساز نیاز به استفاده از تجهیزات مناسب با محل می باشد اما ممکن است به موارد زیر احتیاج پیدا کنید :

 • رزولوشن تصویر حداقل HD
 • استفاده از دوربین مداربسته بیسیم
 • استفاده از سیستم بیسیم نقطه به نقطه (Point-To-Point)
 • استفاده از برج های نظارتی قابل جا به جایی برای استقرار نورافکن و دوربین های مداربسته
 • استفاده از برج های قابل جا به جایی با انرژی خورشیدی

دکل های قابل جا به جایی دوربین مداربسته

یک راه حلی که معمولا در سایت های ساخت و ساز متداول می باشد استفاده از دکل ها قابل جا به جایی امنیتی است.

با استفاده از این دکل های موقت می توان بدون تغییر در ساختار سایت با استقرار موقت این دکل در مکان مناسب و نصب دوربینهای مداربسته و پروژکتورها بر روی آن از مزایای سیستم نظارتی به راحتی استفاده نمود.

برخی از این دکل ها قابلیت تامین انرژی مورد نیاز دوربینها را با انرژی خورشیدی دارا می باشند. استفاده از این دکل ها در سایت های ساخت و ساز با توجه به انعطاف پذیری بالا به شدت پیشنهاد می شود.

پیشنهاد می شود برای گرفتن بهترین نتیجه برای پیاده سازی یک سیستم نظارت تصویری در سایت یا پروژه ساختمانی خود ، ابتدا نیازها و اولویت های خود را لیست کرده و سپس با مشاوره با مراکز معتبر ارائه دهنده راهکارهای نظارتی اقدام به خرید این محصولات نمایید.

برای دریافت مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید.

اهمیت دوربین مدار بسته در اتاق سرور

با پیشرفت تکنولوژی و قدم نهادن دوربین های مدار بسته به دنیای تکنولوژی بشر توانست خیلی راحت تر به کنترل محیط بپردازد. در واقع امروزه دوربین های مدار بسته مانند یک چشم سوم عمل میکنند. به خصوص سازمان هایی که دقیقا نیاز به نصب دوربین مدار بسته اتاق سرور خود دارند. درست است که در ابتدا ار دوربین های مدار بسته برای موارد حفاظتی استفاده میشد ولی علاوه بر موارد حفاظتی به شدت برای موارد کنترلی مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع دوربین ها کارهای مدیریتی را بسیار راحت تر و با راندمان بالاتر کردند. ولی وجود این دوربین ها دلیل برای عدم حضور فیزیکی مدیران نیست.

مدیران سازمان ها، اغلب نگرانی بابت نصب دوربین مدار بسته اتاق سرور دارند. که در این مقاله میخواهیم در مورد اهمیت فوق العاده زیاد اهمیت وجود دوربین مدار بسته صحبت کنیم. وجود دوربین های مدار بسته در یک سازمان میتواند باعث عملکرد بهتر کارمندان و در نتیجه کارایی بهتر سازمان شود. بنابراین مدیران معمولا علاقه زیادی به دوربین های مدار بسته دارند. ولی مدیران نیز وجود دارند که برای جلوگیری از صدمه زدن به شخصیت مدیریتی ترجیح میدهند حضور فیزیکی پیدا کنید ولی از دوربین مدار بسته استفاده نکنند.

اهمیت وجود دوربین مدار بسته در اتاق سرور

دوربین مدار بسته از دیرباز یکی از مهمترین ابزار کنترل امنیت محیط ها می باشد. اتاق سرور شما به عنوان یکی از مهمترین قسمت های سازمان که تجهیزات و اطلاعات پر اهمیتی درون آن قرار دارد باید به صورت کامل توسط دوربین مدار بسته تحت کنترل باشد. پشت رک ها، جلوی رک ها و در های ورود و خروج باید کاملا مانیتور شوند. نصب دوربین در مکان های حساس مانند دیتا سنتر، بانک ها، اتاق های سرور علاوه بر این که به کنترل محیط کمک میکند از نظر حفاظتی امنیتی بسیار مهم می باشند.

توجه داشته باشید که نحوه نصب دوربین مدار بسته بستگی به محیط و کاربری گرفتن از محیط دارند. بنابراین برای نصب دوربین مدار بسته در اتاق سرور با توجه به اهداف باید دوربین ها را نصب کرد. به عنوان مثال دوربین ها باید به گونه ای نصب شوند که تردد افراد کنترل و کلیه فعالیت های انها در اتاق سرور تحت نظارت باشد و به عوامل محیطی تحت کنترل باشد.برای رسیدن به این اهداف لازم است از دوربین هایی باکیفیت بالا در اتاق سرور استفاده کرد.

آیا نصب دوربین در اتاق سرور کفایت میکند؟

فرض کنید دوربین ها باکیفیت مناسب در مکان های درست اتاق سرور نصب کرده ایدو محدوده دید این دوربین ها کل اتاق سرور را پوشش میدهدو آیا این کافی است؟ مسلم است که پاسخ منفی است واین جاست که اتاق مانیتورینگ خود را نشان میدهد.

اتاق مانیتورینگ چیست؟

اتاق مانیتورینگ  مکانی است که تجهیزاتی جهت دریافت و مدیریت تصاویر ارسالی دوربین های مدار بسته در آن قرار میگیرند. در سازمان های بزرگ مانند دیتا سنتر، بیمارستان ها و… که تعداد زیادی دوربین های مداربسته دارند، اتاق مانیتورینگ ساخته و راه اندازی میشود. تجهیزات اتاق مانیتورینگ باید کیفیت خوبی داسته باشد. در این اتاق ها به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 1. مانیتور بزرگ
 2. اپراتور
 3. مانیتور کوچک
 4. میز وصندلی
 5. نور و تهویه مناسب
 6. دستگاه ضبط تصاویر
 7. کیبرد کنترل دوربین های PLZ
 8. ذخیره ساز

تجهیزات فوق حداقل نیازمندی های یک اتاق مانیتورینگ است. فرض کنید در سازمانی ۶۴ دوربین مدار بسته قرار دارد. میتوانید آنها را در دسته های ۱۶ یا ۳۲ تایی قرار دهید. فرض کنید میخواهد آنهارا در دسته های ۱۶ تایی قرار دهید بنابراین به ۴ مانیتور بزرگ و ۱۲ اپراتور نیاز دارید.بنابراین هر اپراتور ۳۲ تصویر را کنترل میکند و نیز با ۲ مانیتور کوچک تر دوربین های مهم را به صورت جدا مانیتور میکنند. اگر در سازمان دوربین دوربین مدار بسته گردان وجود داسته باشد اپراتور میتواند در نقاط مختلف زوم کند ویا زاویه دوربینش را تغییر دهد.

قابلیت های اتاق مانیتورینگ دوربین های مدار بسته:

 1. جمع آوری تصاویر از نقاط مختلف
 2. کنترل دوربین از چند نقطه
 3. دادن دسترسی تصلویر به افراد مشخص
 4. نظارت به کل سازمان و دوربین ها
 5. دسترسی به تصاویر ضبط شده
 6. انجام تنظیمات دوربین ها و کنترل آن ها

دوربین های مدار بسته یکی از مهمترین وظایف مرکز داده ها را بر عهده دارند و معمولا در زمانی مورد توجه قرار می گیرند که عدم وجود آنها پیگیری رخ داد های خارج از کنترل را با مشکل مواجه می کند. پیشنهاد می گردد تمام ورودی ها و خروجه ها و همچنین راهرو های رک ها مجهز به دوربین گردد. محل اتاق سرور نباید دارای نقطه کوری از دید دوربی ها باشد و همچنین در ارتفاعی نصب گردند که تشخیص چهره به راحتی امکان پذیر باشد. قابلیت Motion Detection در DVR ها باعث صرفه جویی بسیار زیادی در حجم ذخیره سازی تصاویر می نماید. ویدئو های ضبط شده علاوه بر داخل فضای مرکز داده می بایست در محل دیگری نیز ذخیره گردند.
قابلیت دید در شب برای دوربین های مرکز داده الزامی است.
در قطع اتوماتیک و دستی برق (در زمان بحران که در بخش های قبلی اشاره شد) نباید برق تعدادی از روشنایی ها، دوربین ها و دستگاه DVR قطع گردد.
جالب است بدانید مرکز داده Google علاوه بر دوربین های حفاظتی از چند روبات نیز برای تأمین امنیت سایت استفاده می کند. (شکل زیر)

برای مطالعه کامل تر جزئیات امنیت گوگل روی لینک زیر کلیک کنید.

گوگل در ویکی پدیا

اهمیت دوربین مداربسته در مدارس

اهمیت این موضوع به صورت کامل در مقاله قبلی تفسیر شده است برای مطالعه آن روی لینک زیر کلیک کنید.

دوربین مداربسته در مدارس

زهرااحسانی

۱۳۹۷/۱۰/۶ ۱۴:۳۳:۵۶ ۶ دی ۱۳۹۷|