دوربین مداربسته و سالمندان

دوربین مداربسته و سالمندان


سالمندان برای همه ی ما یاد آور بهترین افراد زندگی مان هستند. شیرین ترین و به یاد ماندنی ترین خاطرات ما با پدربزرگ و مادر بزرگ ما گره خورده است.زندگی با پدربزرگ و مادربزرگ میتواند یکی از بزرگترین امتیاز هایی باشد که درطول زندگی بدست می آوریم.اگر به هر دلیل این امکان میسر نشد مهم ترین دغدغه ما زندگی آسوده و راحت آنهاست.ما میخواهیم بهترین پرستار و حرفه ای ترین پرسنل و مجموعه به مراقبت از انها مشغول باشند.یک از راه های اطمینان از این موضوع مجهز بودن مرکز نگهداری سالمندان و یا منزل محل سکونت انها به دوربین مداربسته است.در این مقاله به موضوع دوربین مداربسته و سالمندان میپردازیم.
میزان استفاده از دوربین های مداربسته در خانه های مراقبت از سالمندان به حد قابل قبولی رسیده است ، اما موضوع بحث این است که در بخش مراقبت در منزل و برخی مراکز خصوصی نگهداری از سالمندان از این موضوع صرف نظر می شود. برخی از طرفداران دوربین مدار بسته از آن به عنوان راهی برای ارائه حفاظت بیشتر برای ساکنان آسیب پذیر یاد می کنند، اما مخالفان به پیامدهای نامطلوب آن برای حفظ حریم خصوصی و حرمت ساکنین اشاره می کنند، به ویژه اگر فیلمبرداری اتفاق بیفتد که شامل مناطق اتاق خواب باشد. این موضوع شامل بحث در مورد اینکه آیا فیلمبرداری پنهانی در خانه های مراقبت میتواند مناسب باشدیا خیر؟ استفاده از دوربین مداربسته معمول توصیه میشود یا خیر؟ است.در ادامه به بررسی چند نکته که باید در انتخاب مرکزنگهداری سالمندان ، پرستاران و دوربین مداربسته در نظر بگیرید می پردازیم.

استفاده از دوربین های غیر مخفی در خانه های سالمندان


استفاده از دوربین های مداربسته یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از ایمنی و یا کیفیت مراقبت است.

متخصصان حوزه امنیت تاکید بر نیاز به مشاوره با افرادی که از تجربه و تخصص کافی در امور امنیتی و مراقبتی را دارند توصیه میکنند . از جمله مهم ترین وظایف یک سیستم حفاظتی تامین امنیت ساکنان، خانواده ها ، سایر بازدیدکنندگان و کارمندان مجموعه است .در صورت تصمیم برای استفاده از سیستم حفاظتی و نظارتی، ملاحظات مربوطه باید با دقت مستند شوند، زیرا موضوعی است که ممکن است در زمان بروز حادثه و یا اختلاف تحت بازرسی مسئولین مربوطه قرار گیرد.

قانون حفاظت از اطلاعات

قانون حفاظت از داده ها برای تصاویر گرفته شده توسط دوربین ، از جمله دوربین مداربسته است. بنابراین برای کسانی که با توجه به اینکه دوربین ها را در خانه خود قرار می دهند، مهم است که به مسائل مربوط به حفاظت از داده ها به طور بالقوه توجه کنند.

برای اطمینان از الزامات امنیتی، اپراتور ( مسئول دوربین مداربسته) باید در مورد هدف (ها) استفاده از دوربین های مدار بسته آگاه باشد. اصول حفاظت از داده ها مستلزم آن است که فیلمبرداری از طریق CCTV قانونی و ضروری، متناسب و منصفانه باشد تا بتواند نیاز مشخص و مطبوعی را برآورده کند. این مسئله دوباره مطرح می کند که آیا استفاده از دوربین مدار بسته می تواند در روش دیگری به دست آید که ممکن است در محدوده یک خانه مراقبت کمتر اثرگذار باشد، به عنوان مثال، تجهیزات صوتی همان نتیجه را به دست می آورند؟


مهم است که بدانید هدف از استفاده دوربین مداربسته تامین امنیت و استناد به مدرک مشهود در زمان بروز حادثه است.به علاوه اینکه همیشه استفاده از دوربین مداربسته با ظاهر مشخص و برچسب “این مکان مجهز به دوربین مداربسته است” توصیه میشود. به این دلیل که ضمن حفظ امنیت محل ، اطرافیان را دچار سوتفاهم در مورد مخفیانه بودن این کار، نکند.
به هر اپراتور توصیه می شود که یک ارزیابی انجام دهد تا تعیین کند که آیا استفاده از دوربین مداربسته با توجه به مزایای فیلمبرداری در خانه مراقبت در برابر معایب آن موجه است ؟ آیا استفاده از دوربین ها با توجه به نگرانی های خاصی که ممکن است در خانه رخ داده باشد متناسب است یا می تواند یک راه حل مضر برای حفظ حریم خصوصی باشد؟
بعید به نظر می رسد که استفاده از دوربین مدار بسته مورد تایید همه ساکنین باشد، مگر اینکه رضایت صریح ساکنین برای اولین بار به دست آورده باشد. برای دریافت رضایت از ساکنین خانه سالمندان نیاز به ارائه اطلاعات در مورد دلایل استفاده از دوربین مدار بسته و نحوه ارائه اطلاعات از فیلمبرداری برای استفاده است.
اگر مرکز نگهداری سالمندان مجهز به دوربین مداربسته باشد، با توجه به ارزیابی تاثیرات حریم خصوصی، اپراتور داخلی باید تصمیمات مربوط به موضوعات مختلف را تصویب کند، از جمله اینکه چه کسی مسئولیت کنترل تصاویر و نحوه قرار گرفتن آنها را داشته باشد .
اپراتور خانگی نیز باید در جایی مانیتور مشاهده دوربین مدار بسته را قرار دهد که فقط افراد مناسب و مجاز بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. برای انجام اقدامات امنیتی، برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز، و جایی که دوربین ها در اتاق خواب ساکنان قرار می گیرند، مهم است که این امر به سطح امنیتی بیشتری نیاز دارد. اپراتورهای مراقبت از خانه سالمندان نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که ممکن است ساکنین یا نمایندگان آنها حق دسترسی خود را برای دسترسی به ضبط هایی که توسط دوربین مدار بسته ارائه می شود، بخواهند.
اگر شما برای سالمند خود در خانه پرستار گرفته اید و میخواهید به کار او نظارت کنید میتوانید از دوربین های ۳۶۰ درجه استفاده کنید تا در همه ی زوایا کنترل داشته باشید . همچینی این دوربین مناسب فضای منزل و کنترل کلی است. براینمونه مشاهده فیلم این دوربین روی لینک زیر کلیک کنید.

نمونه تصویر دوربین ۳۶۰ درجه

ذخیره و استفاده از فیلم دوربین های مداربسته


اپراتورهای مراقبت از خانه سالمندان باید سیستم هایی برای ذخیره سازی فیلم های دوربین مدارسته داشته باشند. با توجه به نصب دوربین ها، آنها نیز باید موارد زیر را در نظر داشته باشند.
• اپراتور مراقبت از خانه باید فردی را “کنترل کننده داده” نامگذاری کند، با توجه به مسئولیت این فرد باید بسیار توانا باشد.
• اپراتور مراقبت از خانه سالمندان باید در نظر بگیرد که چه مدت فیلم باید ذخیره شود، حداقل ۱۵ روز به نظر ما مناسب است.
• در صورتی که ادعای سوء استفاده علیه یک عضو از کارکنان وجود داشته باشد، دوربین مدار بسته احتمالا مرتبط با آن است و ممکن است لازم باشد که با توجه به ارجاع به هیئت امنا، به نظر قطعی برسد.
از آنجاییکه دوربین مدار بسته اغلب “نظارت مستمر” برساکن دارد ، اگر هدف از دوربین مداربسته مانع خروج از محل اقامت و عدم توانایی جلب رضایت ساکنین برای این ترتیبات باشد، این خطر وجود دارد که این موضوع منجر به “محرومیت از آزادی” شود. به طوری که ممکن است برای تجهیز خانه سالمندان به دوربین مداربسته و درخواست مجوز مربوطه منوط جلب رضایت هر یک از ساکنین شود.

به طورکلی یک مجموعه منظم و معتبر برای جلب رضایت ساکنین و خانواده های انها باید مجهز به سیستم امنیتی باشد.

 

در یکی از اخرین خبر ها آمده است که یک خانم سالمند توسط پرسنل خانه سالمندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و این موضوع از طریق دوربین مداربسته به اثبات رسید و در پی شکایت خانواده ایشان منجر به تعطیلی آسایشگاه شد.برای جلوگیری و پیگیری چنین حوادثی باید توجه ویزه ای به این مسئله داشت . حفظ سلامت و احترام سالمندان اولویت اول ما در انتخاب یک خانه سالمندان مناسب است.

به انتخاب مابرای دوربین مداربسته مناسب خانه سالمندان توجه کنید.

دوربین مداربسته مناسب برای خانه سالمندان

زهرااحسانی

۱۳۹۷/۹/۲۲ ۱۵:۱۲:۰۷ ۲۲ آذر ۱۳۹۷|