دزدگیر و نحوه عملکرد آن

نحوه عملکرد دزدگیر

دزدگیرها نقش بسیار مهمی در تامین امنیت خانه و محل کاردارند و نمی توان از تاثیر بسیار مهم آنها در پیشگیری از سرقت ها چشم پوشی کرد.دراین مقاله قصد داریم نحوه کار ۳ مورد ازاجزای مهم یک سیستم امینتی دزدگیر را بررسی کینم.

حسگر دزدگیر (چشمی)

حسگر حرکت دزدگیر به این دلیل بسیار مهم است که در ساختمان های بزرگ حرکات شخص مزاحم به شدت غیر قابل پیش بینی هستند. شما نمی دانید که شخص مزاحم قصد دارد به چه مکانی برود ، چه کاری انجام دهد و یا چه چیزی را لمس کند. بنابراین تنها زنگ هشدار کافی نیست. برای شناسایی و ردیابی مزاحمی که در خانه یا ساختمان است نیاز به یک « Motion detector » یا همان« حسگر حرکت » دارید.استفاده از حسگر حرکت دزدگیر این روزها بسیار رایج است. شما میتوانید آن ها را در تمامی درهای اتوماتیک مشاهده کنید ، اما این حسگرها انواع مختلفی دارند.

مشاهده فیلم نحوه عملکرد حسگر

در باز کن اتوماتیک مثال بارِزی از حسگر حرکت دزدگیر است که بر اساس رادار کار میکند. جعبه ای که در بالای در قرار دارد، دسته ای از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژی ها به خود آن برگردند. اگر هیچکس در جلوی در نباشد، امواج رادیویی طبق الگوی همیشگی باز میگردند ، اما اگر شخصی جلوی در ایستاده باشد یا قصد انجام کاری را داشته باشد، این الگوی همیشگی از حالت عادی خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود. هنگامی که این اتفاق میافتد ، سنسورهای موجود سیگنالی را فرستاده و در باز می شود. در یک سیستم امنیتی ، سنسورها در هنگام خارج شدن الگوی بازتاب از حالت همیشگی ، سیگنال های هشدار را ارسال می کنند. لازم به ذکر است در صورتی که قصد دارید دزدگیر را در محل خود نصب و برقرار نمایید از فرد متخصصی کمک بگیرید که حتماً دوره آموزش نصب دزدگیر اماکن را گذرانده باشد.

حسگر حرکت دزدگیر دسته ای از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژی ها به خود آن برگردند.

یک طرح ساده دیگر برای سیستم های دزدگیر، سنسور عکس هستند که هر نوع حرکتی را ردیابی می کنند. این ردیاب ها دستگاه هایی هستند که ممکن است در مغازه ای کوچک یا یک مرکز تجاری بزرگ مشاهده کرده باشید. هنگامی که شخصی وارد فروشگاه می شود، این حسگر حرکت دزدگیر صدایی مانند زنگ تولید میکند. سنسور های عکس شامل دو جز هستند:

  • منبعی از نور متمرکز شده (معمولا پرتوی لیزر)
  • سنسور نور

در سیستم امنیتی خانه، در راهروهای که داخل خانه قرار دارند، سنسورهای نور وجود دارد. هنگامی که شخصی در این راهروها حرکت می کند، در واقع بین منبع نور و سنسور حرکت کرده است. در نتیجه، مسیر پرتو بسته میشود. سنسورها تشخیص می دهند که سطوح همیشگی نور دچار اختلال شده و به همین خاطر سیگنالی را به جعبه کنترل میفرستند و زنگ هشدار به صدا در می آید.

اگر شخصی جلوی در ایستاده باشد یا قصد انجام کاری را داشته باشد، این الگوی همیشگی از حالت عادی خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود.

حسگر های برند کلاسیک

سیستم های امنیتی پیشرفته تر شامل حسگر های حرکت (PRI) یا مادون قرمز انفعالی هستند. این سنسورهای مادون قرمز بدن مهاجم را حس کرده و هنگامی که فرد مهاجم در محدوده ی دید این حسگر قرار می گیرد ، سنسورها تغییر شکل را در انرژی مادون قرمز تشخیص می دهند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که در یک ناحیه، همیشه نوسانات تدریجی مادون قرمز وجود دارد، به همین دلیل این ردیاب ها به این منظور طراحی شدند که تنها تغییرات مادون قرمز بسیار سریع را پیش بینی کنند و در این حالت زنگ هشدار را به صدا در بیاورند.
در واقع ، تمامی این حسگرها می توانند با یکدیگر ترکیب شده و در یک مکان قرار بگیرند تا امنیت کامل را در خانه برقرار کنند. در یک سیستم امنیتی معمولی ، جعبه کنترل باعث به صدا درآمدن زنگ به صورت فوری نمی شود. یک زمان بسیار کوتاه وجود دارد که در آن صاحب خانه فرصت دارد تا کد امنیتی را که باعث غیر فعال شدن سیستم می شود وارد کند. اگر این کد امنیتی وارد نشود، جعبه کنترل به صورت مداوم هشدار می دهد.

آژیر

آژیر دزدگیر اماکن وظیفه به صدا درآمدن زنگ هشدار سیستم های امنیتی را در هنگام ردیابی یک شخص مهاجم ، برعهده دارد. در یک سیستم امنیتی پیشرفته ، جعبه کنترل به دستگاههای همراه مختلفی متصل است. به طور معمول ، این سیستم امنیتی پیشرفته باعث فعال شدن موارد زیر می شود:

  • به صدا درآمدن آژیر دزگیر اماکن
  • فلش زدن چراغ های بیرون
  • تماس خودکار با مراکز امنیتی

آژیر دزدگیر اماکن و چراغ ها سه عمل خاص انجام می دهند:

  • به همسایه ها و افراد نزدیک خبر میدهند که شخصی به داخل خانه هجوم برده است.
  • باعث میشوند تا مهاجم از محل فرار کند.
  • آدرس و سیگنال خانه ای که مورد هجوم قرار گرفته شده است را به پلیس اطلاع می دهند.

تماس خودکار با مراکز امنیتی نیز باعث انجام موارد ذیل می شود:

  • مستقیما با پلیس تماس بگیرد و اطلاعات و آدرس دقیق خانه را به صورت اتوماتیک برای پلیس بفرستد. اطلاعات و آدرس دریافتی شامل یک پیغام است که این پیغام بارها و بارها تکرار می شود تا پلیس در صورت قطع تماس نیز بتواند اطلاعات و آدرس را داشته باشد.
  • با کمپانی سازنده ی دزدگیر تماس بگیرد. در این صورت جعبه کنترل می تواند اطلاعاتی را در رابطه با مزاحمت صورت گرفته به کمپانی مورد نظر اطلاع دهد.این اطلاعات می تواند شامل این باشد که کدام مدارها و ردیاب ها فعال شده اند. کمپانی امنیتی این اطلاعات را به پلیس خواهد داد.

انواع آژیر دزدگیر

اهمیت به امنیت خانه ها جریانی است که همواره در حال افزایش است و هر روزه نیز سیستم های دزدگیر پیشرفته تر و بهبود یافته تر وارد بازار می شوند. اما تقریباً تمامی این سیستم ها بر اساس یک ساختار ثابت ساخته شده اند. تقریباً در تمامی این سیستم ها ، یک جعبه کنترل حرکات مختلف را ردیابی می کند، از محیط محافظت می کند و در صورت لزوم ، آژیر دزدگیر اماکن را به صدا در می آورد.

تلفن کننده

مدار دستگاه مرکزی به سیم تحریک تلفن کننده اعمال بعد ۵ تعداد دفعات مشخصی که شماره گیری انجام شد در صورتی که جوابی دریافت نگردد، دستگاه به طور خودکار اتوماتیک شمارهٔ بعدی موجود در حافظه شماره گیری می کند. تا زمانی که چشمی ها تحریک ادامه پیدا خواهد کرد. با قطع تحریک، باز شماره گیری تا کامل شدن شماره گیری تمام شمارههای موجود در حافظه ادامه خواهد داشت. برخی تلفن کننده ها دارای دوسوی متحریک مثبت یا منفی هستند و به اختیار از هر کدام از آنها استفاده کرد.

امکانات روی تلفن کننده ها

تلفن کننده ها امکان ذخیره چندین شماره تلفن را دارند. نحوه ذخیره کردن شماره تلفن در حافظه دستگاه و تست کردن شماره موجود در حافظه در دستگاه های مختلف یکسان نیست و این موارد در دفترچه راهنمای تلفن کننده درج شده است. در ضمن اکثر تلفن کننده ها قادرند بعد از شماره گیری پیغامی را پخش نمایند. هم چنین امکانات نشانگر شماره تلفن و نیز ضبط پیغام از طریق میکروفون روی دستگاه و دگمه های مربوط به پخش و ضبط پیغام نیز روی آنها وجود دارد.

برای مشاهده انواع تلفن کننده ثابت و سیم کارتی روی لینک زیر کلیک کنید.

تلفن کننده کلاسیک

 

 

 

۱۳۹۷/۱۱/۱۱ ۱۵:۰۷:۴۸ ۱۱ بهمن ۱۳۹۷|