۳ راه حفاظت از دوربین مداربسته

حفاظت از دوربین مداربسته

دوربین‌های مدار بسته یکی از بهترین وسایل امنیتی هستند که امنیت مالی و امنیت جانی افراد را تضمین می‌کنند. امروزه در تمامی کشورهای پیشرفته شاهد دوربین‌های مدار بسته در تمامی مکان‌های عمومی هستیم. یک نکته بسیار مهم و ضروری در مورد دوربین‌های مدار بسته وجود دارد و آن نحوه نگهداری از این وسایل امنیتی می‌باشد. در این مطلب می‌خواهیم مطالبی مفید در مورد نحوه حفاظت از دوربین‌های مدار بسته در حواث انسانی و غیر انسانی به شما معرفی کنیم.

در حالت کلی حفاظت از دوربین مداربسته را در ۳ بخش بررسی می کنیم:

 • حوادث طبیعی
 • سرقت و تخریب
 • هکر ها

حفاظت از دوربین مداربسته در برابر بلایای طبیعی

برای حفاظت از دوربین‌های مدار بسته در برابر باد و طوفان وباران باید مطمئن شوید که این وسایل امنیتی به درستی و محکم نصب شده‌اند. نصب محکم این دوربین‌ها باعث می‌شود که در برابر باد و طوفان مقاوم باشند. در زمان خرید دوربین مدار بسته باید به این نکته توجه داشته باشید که دوربین شما در برابر آب و هوای نامناسب مقاومت داشته باشد. دوربین‌های مدار بسته طوری طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند در برابر آب و هوا مقاوم باشند. به همین دلیل در زمان خرید دوربین مدار بسته باید به این نکته توجه داشته باشید که دوربین شما تا چه اندازه در برابر آب مقاوم است.

دوربین‌هایی که ضد آب هستند می‌توانند بهترین گزینه برای خرید باشند. بهترین دوربین‌های ضد آب IP66 هستند. دوربین‌های امنیتی IP66 در حال حاضر نسبتا محبوب و مقرون به صرفه هستند. این نوع دوربین‌ها به راحتی در روکش‌های آلومینیومی قرار دارند و در برابر آب مقاوم هستند. اگر به دنبال دوربینی هستید که در شرایط آب و هوای بارانی مقاوم باشد بهتر است به سراغ دوربین‌های ضد آب بروید.چناچه دوربین های قدمی تر شما مجهز به IP66 نیستند میتوانید از طریق تهیه باکس مخصوص دوربین از آنها محافظت کنید.همچنین توصیه می شود که باکس را از همان محل خرید دوربین تهیه نمایید تا در اندازه و تناسب آن دچار مشکل نشوید.

((برای مشاهده نمونه دوربین های IP66 کلیک کنید.))

حفاظت از کابل دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای حفاظت از دوربین مدار بسته باید انجام دهید توجه به کابل‌های دوربین امنیتی است. کابل‌های دوربین مدار بسته را نیز باید در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب حفاظت کرد. اگر سیم‌ها در معرض برف و باران در خارج از خانه قرار بگیرند مراقبت از آن‌ها بسیار مهم و ضروری می‌شود. بهترین کار قرار دادن کابل‌ها در یک کانال امن و ایمن است. بهتر است کابل‌های دوربین امنیتی خود را در یک پوشش ضد آب قرار داده تا در شرایط آب و هوای بارانی خراب نشود.

یکی دیگر از دلایل حفظ کابل پرهزینه بودن و مشکل بودن تعویض آن است پس بهتر است که برای حفاظت کابل ها از داکت و یا لوله فلکسی بل استفاده کنیم.داکت یک انشعاب فلزی است که برای فضای داخلی استفاده میشود و ضمن حفظ نمای داخلی از کابل در برابر حرارت و ضربه و بریدگی محافظت میکند.لوله فلکسی بل یک لوله فلزی با روکش پلاستیکی است که  برای فضای خارجی مناسب است و از کابل در برابر حرارت ، ضربه ، بریدگی، جویدگی جانوران موذی و … جلوگیری میکند.

حفاظت از دوربین مداربسته در برابر هکرها

 

یکی از مشکلاتی که ممکن است در مورد دوربین مداربسته رخ دهد هک شدن دستگاه است.به این صورت که هکر ها با هک پسورد و ورود به اطلاعات دستگاه یا سرور مرکزی اطلاعات و فیلم های ضبط شده را سرقت کنند یا ممکن است از بین ببرند و شما هیچ گونه دسترسی به اطلاعات قبلی دوربین مداربسته خود نداشته باشید، این حساسیت در مراکز بزرگ و مهم بیشتر است.

حملات احتمالی به دستگاه های NVR و DVR و یا دوربین تحت شبکه به شرح زیر است:

 • رهگیری رمز ورود به صورت Man-in-the-middle
 • دنباله‌ای از رمز ورودهای احتمالی را امتحان کنید( Brute-force attack)
 • دنباله‌ای از کلمات را مانند رمز ورورد امتحان کنید( Dictionary attack)
 • استفاده از نقاط آسیب‌پذیر در خدماتی مانند  WebServer
 • حمله محروم سازی از سرویس (تعداد زیاد درخواست اتصال همزمان)
 • مهندسی اجتماعی (کسب اطلاعات از افراد)
 • اسکن شبکه و استفاده از رمز ورود پیش فرض سازنده
 • نفوذ ویروس‌ها، مخصوصا اینکه برای آن دستگاه خاص ایجاد شده باشند
 • تکنسین‌های پیشین، کارکنان یا افراد دیگر با قصد خرابکاری در سیستم

**ترکیب رمز ورود قوی با رمزگذاری یا استفاده از  VPN برای کاهش خطرات حملات موفقیت آمیز، گامی دیگر جهت کمک به حفاظت از سیستم می‌باشد.**

می‌توان از طریق به روز رسانی نرم افزارهای مکانیکی تولید شده توسط تولیدکنندگان از این امر جلوگیری به عمل آورد، مشکل اینجاست که چندین شرکت به خصوص سازندگان دستگاه‌های ارزان قیمت‌تر به این جزئیات مهم توجهی نکرده‌اندو به دلیل تلاش برای کاهش قیمت تمام شده از ایجاد امنیت مناسب برای نرم افزار دستگاه خودداری میکنند.توجه داشته باشید که برند معتبر و داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش از نشانه های ارزش کالا برای فروشنده آن است.

حفاظت ازدوربین مداربسته در برابر سرقت و تخریب

‌مساله تخریب دوربین مدار بسته یک نگرانی عمومی میباشد و گاها توجه رسانه ها را نیز جلب میکند. اما، چند درصد از این مشکل، خود دوربین تخریب شده میباشد؟ بیش از ۱۲۵ مصرف کننده، تجربیات خود را با ما در میان گذاشته اند.

به طور کلی، تخریب دوربین مدار بسته یک مساله غیر معمول است و ۸۴% از مصرف کنندگان گفته اند که به ندرت اتفاق افتاده و یا اصلا اتفاق نیفتاده است.

محل هایی که در معرض خطر تخریب دوربین مداربسته توسط سارقین هستند میتوانند با چند راهکار از بوجود امدن این شرایط جلوگیری کنند.

 • نصب در ارتفاع مناسب
 • استفاده از باکس و پایه
 • استفاده از دوربین های ضد ضربه
 • تا جاییکه ممکن است برای بیرون از دوربین دام استفاده کنید و یا دوربین بولت را در ارتفاع مناسبی نصب کنید.
 • استفاده از دوربین هایی که در صورت دستکاری و اقدام شخص غیر برای تغییر زاویه و بستن دید دوربین آلارم می دهند.

برای مشاهده عملکرد این دوربین ها کلیک کنید.

نکته پایانی

هیچ راهی برای برقراری امنیت کامل سیستم مدار بسته وجود ندارد، اما راه‌هایی برای کاهش خطرات وجود دارد. اگر دانش کافی در شبکه‌های فناوری اطلاعات ندارید، می‌توانید حداقل از مفاهیم ساده آن استفاده کنید.

استفاده از رمز ورود امن، خرید دستگاه‌های سیستم مدار بسته با امنیت و اطمینان بیشتر و اطمینان از به روز رسانی مرتب فِرم وِیر دستگاه‌ها می‌تواند در این زمینه به شما کمک کندهمچنین همکاری با تکنسین نصب حرفه ای میتواند موثر باشد.

زهرااحسانی

مطلب قبلی:

تکنولوژی POC و COC

۱۳۹۷/۸/۱۹ ۱۶:۵۴:۰۹ ۲ آبان ۱۳۹۷|