تکنولوژی POC و COC

تکنولوژی POC-COC

پیشرفت تکنولوژی باعث رشد فناوری ها و اضافه شدن آپشن ها و امکانات جدید به اختراعات و تولیدات قدیمی تر می شود  ، دوربین مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیست و در طی چند سال گذشته با رشد سریع فناوری رو به رو شده است.از تغییر دوربین های انالوگ قدیمی به سری جدید AHD و افزودن امکانات مختلف و به روزرسانی آنها مانند انواع دید در شب،قابلیت تشخیص پلاک و … تا رونمایی از سری جدید دوربین های تحت شبکه به عنوان POE. قابلیت بسیار مهم و کاربردی سری POE ،نصب بدون نیاز به سیم کشی برق  و انتقال Data تنها با کابل شبکه است.

دوربین های تحت شبکه به دلیل استفاده از تکنولوژی POE در آنها نسبت به سایر انواع دوربین مدار بسته بسیار کاربردی تر هستند زیرا با وجود تکنولوژی POE دیگر نیازی به استفاده از منابع برق به صورت جداگانه برای هر دوربین نیست و یا بسیاری از مزایای دیگر که از آن مطلع هستید. با این حال سیستم های آنالوگ HD نیز پیشرفت های زیادی داشته اند به طوری که تبدیل به یک رقیب واقعی و قدرتمند برای سیستم های IP شده اند، اما نیاز آنها به منبع تغذیه و کابل کشی های جداگانه برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیازشان رقابت را برای آنها سخت می کند. به همین دلیل شرکت هایک ویژن با ابداع تکنولوژی POC در صدد رفع این مشکل برای سیستم های آنالوگ HD خود برآمده است.هایک ویژن اولین شرکت تولید کننده سری دوربین های POC یوده است.

POC چیست؟

در ساده ترین تعریف POC همان معادل POE در دوربین های مداربسته آنالوگ است. با استفاده از تکنولوژی POC شما میتوانید دوربین های مداربسته خود را از طریق کابل تصویر (کواکسیال) تغذیه هم کنید. پس دیگر نیازی به کشیدن کابل برق و تصویر مجزا برای هر دوربین و قرار دادن منبع تغذیه ندارید. همه دوربین هایی که به DVR متصل شده اند گذشته از ارسال تصویر، برق خود را هم از طریق همین دستگاه دریافت می کنند.

استفاده از این تکنولوژی می تواند زمان نصب دوربین های مداربسته را به شدت کاهش دهد و همچنین عیب یابی و تعمیر سیستم های آنالوگ را ساده تر کند.

نحوه کار POC

نحوه کار POC کمی با POE متفاوت است. در تکنولوژی POE از دو رشته از سیم های کابل شبکه برای تغذیه تجهیزات استفاده می شد. اما در کابل های کواکسیال رشته اضافه ای وجود ندارد، به همین خاطر متخصصان، برق را از طریق مغزی و شیلد کابل ارسال می کنند. سیگنال تصویر دوربین هم توسط یک Encoder بر روی ولتاژ ارسالی سوار می شود و در محل دریافت مجدد توسط Decoder به شکل سیگنال تصویر دیجیتال در می آید. البته این تنها روند عمومی کار این تکنولوژی است و جزئیات تخصصی نحوه کار آن بسیار طولانی تر است.

((برای مشاهده نمونه محصولات برند HIKVISION از سری POC کلیک کنید.))

تفاوت های POC و POE

  • PoE انتقال برق روی کابل شبکه
  • PoC انتقال برق روی کابل کواکسیال

رابط های انتقال متفاوت

در POE انتقال سیگنال ها توسط کابل شبکه انجام می شود در حالیکه در POC توسط کابل کواکسیال منتقل می شود.

 تفاوت در برد و قدرت انتقال

ماکسیمم مسافتی که POE انتقال می دهد ۱۰۰ متر است این عدد در POC تا ۲۰۰ متر است. در POE برای انتقال در مسافت بیشتر از ۱۰۰ متر به یک افزایش دهنده طول POE نیاز خواهید داشت.

  • امنیت و تضمین انتقال اطلاعات در POE بسیار بالا است زیرا آن را ازطریق سیستم های تحت شبکه که امنیت بالایی دارند انجام می دهد.

 

محدودیت های POC

گذشته از تمام مزایای سیستم POC این سیستم محدودیت هایی هم دارد. بزرگترین محدودیت این سیستم، حدود بودن نوع دوربین و DVR در سیستم مداربسته است. در صورتی که بخواهید دوربین های آنالوگ را به صورت POC تغذیه کنید، خود دوربین ها حتما باید این تکنولوژی را پشتیبانی کنند. دستگاه DVR هم حتما باید دارای خروجی های POC باشد. در صورتی که یکی از این دو شرط برقرار نباشد شما باید دوربین را به صورت مجزا تغذیه کنید. در ضمن به یاد داشته باشید که تکنولوژی POC تنها برای دوربین های آنالوگ نسل جدید (آنالوگ HD) قابل استفاده است و دوربین های آنالوگ قدیمی نمی توانند POC باشند.

این در صورتی است که در سری دوربین های تحت شبکه ، دوربین یا دستگاه میتوانند POE نباشند و در این حالت میتوان از سوئیچ های POE به صورت جداگانه استفاده کرد تا ارتباط بین دوربین و دستگاه تنها یک با یک کابل انجام شود.در زمان حال این یک محدودیت برای سری POC به شمار میرود چراکه امکان استفاده از سوئیچ برای دوربین یا دستگاه غیرPOC وجود ندارد.

سیستم های POC همچنین دارای محدودیت کابل هم هستند. در سیستم های فعلی فاصله دوربین تا دستگاه DVR نمیتواند بیش از ۲۰۰ متر (در دوربین های هایک ویژن) باشد. با توجه به ولتاژ پایین تغذیه دوربین ها، افت ولتاژ در کابل بالا خواهد بود و نمی توان دوربین ها را در فواصل بالا تغذیه کرد. پس برای دوربین های با فاصله بالاتر از ۲۰۰ متر باید به صورت جداگانه کابل برق بکشید.

 

تکنولوژی COC  چیست؟

تکنولوژی دیگری با نام COC وجود دارد که مخفف CONTROL OVER COAX است. همان طور که می دانید کاربرد دوربین های مداربسته اسپیددام به نحوی است که نیاز به کنترل از راه دور دارند و برد جداگانه ای نیز به منظور کنترل از راه دور برای عملکرد های زوم، تعقیب سوژه، گردش به جهات مختلف و … در آنها تعبیه شده است که اپراتور ها می توانند با استفاده از ادواتی مانند جوی استیک و … دستورات لازم را به دوربین بدهند. COC به معنای کنترل بر روی کابل (کواکسیال) است با استفاده از COC دیگر نیازی به وجود کابل RS-485 جداگانه برای کنترل دروبین PTZ نخواهید داشت. پس نه تنها عمل انتقال برق بر روی کابل کواکسیال قابل انجام است بلکه ارسال دستورات و سیگنال های کنترلی دوربین گردان نیز بر روی آن میسر است.

نکته پایانی:

با این همه به نظر می رسد که سیستم های آنالوگ جدید یا HD روز به روز در حال رشد و توسعه هستند و خیلی زود خود را به روز می کنند تا سهم بزرگ بازار دوربین مدار بسته را با سیستم های IP به طور مساوی تقسیم کنند.بنابراین باید منتظر نسل جدیدی از امکانات در دوربین مدارسته باشیم تا با سهولت در نصب بهترین کیفیت و کارایی را ارائه دهند.

زهرااحسانی

مطلب قبلی :

اهمیت نصب دزدگیر

 

 

 

۱۳۹۷/۸/۱۹ ۱۷:۰۰:۵۵ ۲۵ مهر ۱۳۹۷|