آیا نصب دوربین مداربسته جرم است؟

 آیا نصب دوربین مداربسته جرم است؟

این سوال بارها و بارها توسط مشتریان از ما سوال شده که آیا برای نصب دوربین مداربسته در محل کار و یا محل سکونت خود نیاز به مجوز دارند ؟ آیا شامل منع قانونی میشود؟ در این مقاله قصد داریم موارد مجاز و ممنوعه نصب دوربین مداربسته را بررسی کنیم. با توجه به اهمیت و نقش موثر دوربین مداربسته در بازدارندگی و پیشگیری از جرایمی مانند سرقت و یا تخریب اموال ، نصب دوربین مداربسته همواره مورد تایید و استقبال مراکز قانونی می باشد . در مواردی محدود نصب آن غیر مجاز و یا نیاز به کسب مجوز دارد که در ادامه به آن می پردازیم .

 محل های متفاوت نصب دوربین مداربسته از نظر قانونی

۱- نصب دوربین مداربسته در محیط عمومی:

در رابطه با نصب دوربین مداربسته در محیط های عمومی در حال حاضر هیچ گونه منع قانونی وجود ندارد. منع قانونی این مکان ها تنها در صورتی به وجود می آید که این محیط در اطراف مکان های حساس مانند پادگان ها، پایگاه های هوایی و … باشد. مثال : نصب دوربین مداربسته در پیاده رو و یا خیابان منتهی به ملک شما

نکته : تامین امنیت محله به عهده شما نیست،نصب دوربین فقط در محده نزدیک به خودتان!

۲- نصب دوربین مداربسته در محیط مشاعات:

در رابطه با نصب دوربین در مشاعات مانند حیاط ساختمان، پارکینگ، راه پله و غیره … نیاز به تائید کتبی از اعضای مجمع ساختمان خواهد بود. در صورت تائید مجمع بر نصب دوربین مداربسته این نظر بر نظر منفرد ساکنین ارجعیت خواهد داشت. در صورت وجود مشکل در مسیر دریافت تائید مجمع اعضای ساختمان می توانند از طریق دریافت مجوز کتبی اقدام به نصب دوربین در محیط های مشاعات کنند. مثال : چناچه یکی از ساکنین ساختمان خواهان نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ، لابی و … را داشته یاشد باید رضایت همه ی ساکنین را جلب کند.

۳- نصب دوربین مداربسته در محیط های خصوصی:

به صورت کلی نصب دوربین مداربسته در محیطهای خصوصی دارای بیشترین حساسیت است. محیط های خصوصی شامل محیطهایی خواهد شد که به حریم شخصی افراد مربوط خواهد شد (محیط داخلی منزل، اتاق خواب افراد، اتاق رخت کن و …). نصب دوربین مداربسته در محیط های خصوصی تنها با داشتن مجوز رسمی امکان پذیر خواهد بود.مثال : برای نصب دوربین مداربسته در محیط منزل و امثالهم که محدوده شخصی شما می باشد، نیازی به دریافت مجوز نیست.مثال : برای نصب دوربین مداربسته در محیط کاری ، در صورت وجود شریک ، رضایت شرکاء الزامی است.

نکته : چناچه مالک ملک مورد نظر هستید ، نصب دوربین مداربسته بلا مانع می باشد.

۴-نصب دوربین مداربسته مخفی:

نصب دوربین مداربسته مخفی به هر نحو (در محیطهای مشاع یا خصوصی) نیازمند مجوز است. در صورت شکایت به واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل خود فرد، این موضوع می تواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضایی منجر شود.دوربین مخفی عبارت است از هرگونه وسیله نظارت تصویری به نحوی شخص متوجه حضورآن نباشد. نصب برچسب ” این مکان مجهز به دوربین مداربسته است ” در مکانی که دوربین مداربسته نصب شده ، الزامی است.

مثال : چناچه نیاز به کنترل و یا نظارت محلی دارید ( پرستار کودک و سالمند ، محیط کاری و کارمندان ) و امکان نصب دوربین های مداربسته رایج را ندارید ، میتوانید از دوربین های رومیزی ، محافظ کودک ، ۳۶۰ درجه استفاده کنید.

چگونه برای دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته اقدام کنیم؟

برای دریافت مجوز جهت نصب دوربین مداربسته در محیط های غیر مجاز، پس از ارائه شکایت به واسطه تخریب، تهدید یا خطرات امنیتی و با مطرح کردن ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی یا مراجع قضایی میتوانید در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام فرمائید. مثال : چناچه نیاز به نصب دوربین مداربسته در محل سکونت و یا محل کار خود را دارید و شامل ممنوعیت مناطق امنیتی و یا عدم رضایت مشاعات هستید ، میتوانید به استناد مدارک تهدید ، تخریب و یا سرقت اموال برای دریافت مجوز اقدام کنید.

برای دریافت مجوز تنها باید به اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیکی و حفاظتی مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم مجوز را دریافت کنید.

 توصیه

ضمن تایید موارد فوق ، تاکید میکنیم که در صورت داشتن شرایط لازم حتما اقدام به نصب دوربین مداربسته بفرمایید.

با توجه به آمار و مطالعات مرکز پلیس ناجا ، پس از تجهیز پارکینگ ها ، پاساژها و مغازه ها به دوربین مداربسته جرایم سرقتی تا حد زیادی کاهش یافته است.

مراکزعمومی مانندمراکزخریدوپارکینگ ها که مجهز به دوربین مداربسته همراه با سیستم اعلام هشدار ( دزدگیر ) بوده اند، تا ۴۱% کاهش سرقت مشاهده شده است.

نصب دوربین مداربسته همواره به اصنافی که به صورت حضوری با مشتری در تماس هستند، توصیه می شود.

یک آمار جالب

پنج شهر لندن، پکن، شیکاگو، نیویورک و چونگ‌‌کینگ به‌‌ترتیب از بیشترین تعداد دوربین‌های مداربسته در معابر و اماکن عمومی در جهان برخوردارند. لندن، با بیشترین آمار استفاده از دوربین‌های مداربسته در فضاهای عمومی در صدر این فهرست قرار دارد و عمده دلیلی که برای این منظور عنوان می‌شود، کاهش آمار جرم و جنایت در این شهر است.

تصویر زیر نشان دهنده نسبت تجهیز دوربین مداربسته به تفکیک استان ها در ایران است.

استان های تهران،اصفهان،خراسان رضوی،فارس و خوزستان دارای بیشترین تعداد دوربین مداربسته هستند.

جالب است بدانید که درصد بیشتری از دوربین های مداربسته مجهز به IR  ( دید در شب ) هستند.نسل قدیمی تر دوربین های مداربسته ، انالوگ ها بودند که دید در شب قابل توجهی نداشتند . با بروزرسانی تکنولوژی دوربین های مداربسته وتقویت برد دوربین ها ، دید در شب یا همان قابلیت IR نیاز بسیاری از مشترکان دوربین های مداربسته را برطرف کرد.همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید قسمت اعظم خرید از بازار در تصاحب دوربین های IR است.این میزان نسبت به آمار ۲ سال پیش دو برابر افزایش داشته است.

برای مشاهده انواع دوربین مداربسته IR (دید در شب ) کلیک کنید.

جهت خرید دوربین مداربسته دید در شب LTS از دیجی کالا کلیک کنید.

 

دلیل این استقبال دسترسی به وضوح تصویر بیشتر در تصاویر ضبط شده شب هنگام است. با این وجود تکنولوژی دوربین های مداربسته مدام در حال پیشرفت و تغییر هستند. در آینده شاهد جایگزینی آنها با دوربین های فعلی خواهیم شد.

زهرااحسانی

 

۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۲:۴۱:۵۶ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷|